Bezpieczeństwo i ochrona danych

Ochrona i zabezpieczenie danych przed utratą lub wyciekiem jest bardzo ważnym elementem polityki w firmie. Praktycznie każda firma w swojej działalności wykorzystuje systemy informatyczne. W tak bardzo zinformatyzowanym świecie, gdzie wiele ważnych dokumentów wędruje drogą elektroniczną  i wśród tak wszechstronnego przetwarzania danych nie lada wyzwaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa danych biorąc pod uwagę ciągłe rozwijanie się technologii internetowych.


Skutki utraty cennych lub poufnych danych może mieć bardzo Bezpieczeństwo danychnegatywne skutki dla przedsiębiorstwa a w skrajnych przypadkach kradzieży, czy zniszczenia bardzo ważnych danych może doprowadzić nawet do bankructwa. Opieranie funkcjonowania firmy na sieciach komputerowych oraz Internecie powoduje, że są one w dużym stopniu narażone na działania wirusów czy na włamania komputerowe.

Dlatego też, przed takimi sytuacjami można i należy się zabezpieczać wykorzystując do tego różne sposoby zabezpieczeń systemu komputerowego. Przede wszystkim należałoby wprowadzić politykę bezpieczeństwa w firmie, co oznacza wprowadzenie odpowiednich zasad bezpieczeństwa, które określają postępowanie i które obowiązują informatyków ale także użytkowników komputerów.

 

Zabezpieczenie  HASŁEM

Jest to najpowszechniejsze zabezpieczenie którego dokonujemy podczas pracy z komputerem. Należy pamiętać o tym, że hasło powinno być skomplikowane. Im prostsze i popularniejsze hasło tym prościej je złamać. Doskonałe hasło powinno zaczynać się od ośmiu znaków, powinno zawierać małe i wielkie litery oraz cyfry, dobrze by było, gdyby wymyślone hasło nie znajdowało się w słowniku. Warto również dokonywać zmiany hasła co jakiś czas, przynajmniej raz w miesiącu. Wykorzystując chociaż niektóre z tych możliwości a na pewno wasze dane będą bezpieczniejsze. Ważnym elementem, zwłaszcza w firmie, jest zabezpieczenie komputera hasłem w przypadku odejścia od niego, nawet na chwilę. Można zastosować taki efekt wykorzystujący zwykły wygaszacz ekranu a wtedy nasze dokumenty na pewno nie wpadną w niepowołane ręce. Dobrym sposobem jest zastosowanie hasła przy pracy z siecią komputerową, lub zahasłowanie konkretnych plików np. Excel w których przechowujemy ważne dane. Jednak najważniejszą rzeczą jest dobre strzeżenie hasła przed otoczeniem.

Zabezpieczenie SIECI

Bardzo ważne jest zabezpieczenie danych w sieciach komputerowych, można to zrobić poprzez prawa dostępu, które pozwalają tylko niektórym osobą na dostęp do określonych części sieci. Dzięki temu niepowołane osoby nie mają dostępu do informacji, do których dotrzeć nie powinny.

 
Usługi informatyczne - nasi klienci
Nasi klienci